Program SafeStart: od świadomości do bezpieczeństwa 

Krosno / Rzeszów

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest jednym z priorytetowych obszarów w naszej firmie. Z racji wykonywania pracy produkcyjnej, jesteśmy szczególnie narażeni na wypadki i dlatego kładziemy największy nacisk na nasze bezpieczeństwo.

Metody administracyjne, organizacja pracy i standardy technologiczne które obowiązują w zakładzie, mimo że często są bardzo zaawansowane, wciąż nie są wystarczające by zapobiegać wypadkom.

To my, ,,czynnik ludzki”, jesteśmy kluczowi. Statystyki pokazują, że w zdecydowanej większości wypadki są skutkiem naszych własnych działań, a nie osób trzecich czy sprzętu – niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, czy w domu, czy w podróży. 

Stąd pomysł na wdrożenie programu SafeStart w naszej firmie. SafeStart to program, który przenosi świadomość na wyższy poziom, wzmacniając wiedzę praktycznymi technikami, które pomagają nam zachować czujność na ryzyko przez cały dzień, każdego dnia, w dowolnym miejscu .

większa świadomość bezpieczeństwa = większe bezpieczeństwo = mniejsza ilość urazów/wypadków

Szkoleniem SafeStart jesteśmy objęci wszyscy. To program, który uwzględnia aspekt ludzki, zwraca uwagę na zagrożenia związane z naszymi stanami tj. pośpiechem, frustracją, zmęczeniem, czy nadmierną pewnością siebie, które mogą prowadzić do błędów. Jest to zaawansowany kurs, rozwijający świadomość bezpieczeństwa i związaną z nią umiejętność identyfikacji niepożądanych stanów i radzenia sobie z nimi.

Koncepcje SafeStart i techniki rozpoznawania stanów oraz błędów są proste, intuicyjnie i zrozumiałe dla każdego. Nie chodzi tu o zasady, procedury ani dyscyplinę, ale o większą świadomość tego co może bezpośrednio przyczynić się do naszego wypadku.

Dla każdego pracownika przewidziany jest udział w pięciu modułach szkoleniowych, prowadzonych przez konsultanta SafeStart oraz trenerów wewnętrznych (naszych pracowników). Jesteśmy dumni, że wśród naszej załogi są osoby, które chętnie uczą się nowych rzeczy, a następnie dzielą tą wiedzą. 

Liczymy, że zwiększy się świadomość bezpieczeństwa naszych pracowników. Wierzymy, że zasady SafeStart na tyle mocno „wgryzą” się w nasze codzienne życie, że będziemy postępować bezpieczniej nie tylko w pracy, ale również gdy przebywamy z naszymi bliskimi, przy okazji ich chroniąc.

SafeStart jest jedynym behawioralnym programem bezpieczeństwa zatwierdzonym przez Collins Aerospace. Korzystają z niego z powodzeniem inne zakłady w USA i Kanadzie.

W Polsce jesteśmy na razie jedyną jednostką która wdraża SafeStart, co czyni nas pionierami bezpieczeństwa. Program wdrożyło ponad 3000 firm (ponad 10 000 oddziałów) w ponad

60 krajach, zmniejszając ryzyko urazu o co najmniej 50%. Tego życzę i sobie!

Zobacz także:

Translate »