Jak skutecznie pogodzić naukę i pracę?

Wrocław

Część osób – szczególnie po maturze – zastanawia się, jaką ścieżkę wybrać – studia, kursy, praktyki, a może od razu praca? Istnieją jednak metody na to, aby nie musieć stawiać tylko na jedną opcję, a równocześnie kształcić się i zdobywać doświadczenie.

Studia dualne

Model, który cieszy się coraz większą popularnością. Polega na jednoczesnym studiowaniu i pracowaniu, co z perspektywy budowania doświadczenia zawodowego jest bardzo korzystne. Nie trzeba wówczas wybierać studiów zaocznych – które z racji swojej specyfiki nie będą każdemu odpowiadać. Program z powodzeniem stosowany jest na Politechnice Wrocławskiej, gdzie studenci z kierunków mechanika i budowa maszyn oraz automatyka i robotyka do uzyskania tytułu inżyniera odbywają praktyki w działach R&D oraz technologicznym w Collins Aerospace Wrocław.

Program Scholar

Dual studies to jednak niejedyny sposób na pogodzenie nauki i pracy. Równie ciekawą propozycją jest program Scholar – czyli podjęcie nauki na studiach zaocznych, które są w 100% dofinansowane przez firmę. Collins Aerospace Wrocław zwraca koszty opłat seminaryjnych, czesnego, dyplomowych czy zakupu wymaganych podręczników. Przystąpić do niego mogą wszyscy pracownicy z min. 12-miesięcznym stażem pracy w firmie. Scholar umożliwia zdobycie tytułu inżyniera, licencjata, magistra lub doktora na wybranym kierunku technicznym, logistycznym lub innym powiązanym z kompetencjami stanowiska czy działu. Co więcej, nauka jest jeszcze łatwiejsza ze względu na dodatkowe dni wolne na naukę lub pisanie pracy dyplomowej.

Collins Starter

Równie ciekawym programem jest Collins Starter. Skupia on najlepszych absolwentów i studentów ostatnich lat uczelni wyższych. Mogą próbować prac na różnych stanowiskach w Collins Aerospace Wrocław. Rotacyjny system pomaga wybrać najbardziej interesującą specjalność. Uczestnicy poznają specyfikę pracy w trzech działach: zarządzania projektami, konstrukcyjnym i obliczeń i analiz. Nie trzeba mieć zatem doświadczenia, aby wypróbować każdego z tych zawodów.

Akademia Collins Wrocław

Ci, którzy studia mają za sobą i nie planują na razie podejmować kolejnych, mogą skorzystać z kursów i warsztatów dla pracowników. Akademia Collins Wrocław powstała, aby uczyć umiejętności praktycznych. Szkolenia dotyczą różnorodnych tematów – od metrologii warsztatowej, przez rysunek techniczny, lean, aż po obsługę maszyn numerycznych. W budynku przeznaczonym na Akademię znajdują się różnorodne maszyny: tokarka Mazak – SQT250M, frezarka Mini – Mill HAAS, presetter Zoller, stanowisko ślusarskie oraz podmontażu oraz sala komputerowa z 10 stanowiskami z oprogramowaniem. Co istotne, z oferty szkoleniowej korzystają nie tylko pracownicy – lecz także zewnętrzne firmy (np. Pratt & Whitney) czy szkoły techniczne oraz uczelnie wyższe.

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej poszukują różnorodnych możliwości kształcenia się, które pozwolą im jednocześnie pracować. Kandydaci z doświadczeniem zawodowym są atrakcyjniejsi dla pracodawców. Wiedzą, na czym polegają poszczególne zadania, mają już podstawy i mogą od razu dołączyć do projektów, bez wcześniejszego wdrażania – mówi Sebastian Walczak, dyrektor HR w Collins Aerospace Wrocław.

Klasyczne rozwiązanie, czyli praktyki

Istnieje jeszcze możliwość realizowania dobrze znanych praktyk studenckich lub zawodowych – dla uczniów szkół technicznych. Towarzyszenie pracownikom w ich codziennych zadaniach może dać niezbędne know-how i umiejętności praktyczne. Choć obowiązkowe praktyki nie trwają długo, to pozwolą wyrobić sobie wstępną opinię o danym kierunku bądź zawodzie, w którym chcemy się kształcić.

Możliwości dla tych, którzy chcą zarówno się uczyć, jak i pracować, jest wiele. Warto wybrać taki tryb, który pozwoli prowadzić jak najbardziej dogodne życie, zgodne z codziennym rytmem.

 

Zobacz także:

Translate »