Wartości

Krosno / Rzeszów

Po co komu wartości?

Od dziecka rodzice usiłują wpajać  nam pewne zasady i wartości. Czasami mogą mówić że chcą abyśmy wyszli na ludzi J„Bądź uprzejmy”, ”szanuj innych”, mów „proszę – dziękuję – przepraszam”, „nie ruszaj nie swoich rzeczy”, „nie rób krzywdy”, itd. itp.

Pamiętam, że takie gadanie bardzo mnie złościło w okresie dorastania. Wszyscy wiedzieli wszystko najlepiej, poprawiali, doradzali.

Sytuację dobitnie obrazuje jeden mem krążący w mediach społecznościowych.

Prywatnie jestem mamą dwu i pół letniej Hanki. Chciałabym aby moja córka szła przez życie kierując się zestawem wartości i zachowań które są zgodne z wzorcem tego co możemy nazwać po prostu ”DOBRYM WYCHOWANIEM”. Aby wiedziała co jest dobre, a co złe. Ale ale… i tu najważniejsze – by nigdy nie działała wbrew sobie.

Czym są wartości?

W najprostszej formie „wartością jest to wszystko, co uważamy za cenne i ważne, pożądane, upragnione, co jest celem naszego działania, dlatego że CHCEMY, a nie musimy. Wartość to przedmiot naszych potrzeb, postaw, dążeń czy aspiracji, ale również nasze przekonania wyrastające z tych wartości, determinujące sposób przeżycia danej sytuacji czy podjęte działania. Dlatego przejawem naszych wartości są obserwowane zachowania. To, jak się zachowujesz, co robisz, z kim, w jaki sposób – mówi o tym, co jest dla Ciebie ważne” (http://www.psychologia-spoleczna.pl).

Do czego wartości mogą być nam potrzebne?

  • Są podstawą wszystkich decyzji „za” i „przeciw” (co robić? co kupić? co wybrać? jak postąpić?)
  • Determinują nasze postawy wobec ludzi i rzeczy (być lojalnym czy uczciwym; pomóc czy nie, i jak pomóc),
  • Mają wpływ na nasze emocje i samoocenę (jak się czuję, jak reaguję w określonych sytuacjach i co w związku z tym robię).

Wartości w życiu a wartości w pracy

Nie ma różnic. W pracy spędzamy praktycznie ponad połowę swojego życia, codziennie to minimum 8 h. Gdybyśmy mieli kierować się innymi zasadami czy zachowywać się w odmienny sposób, narazilibyśmy się na poważne ryzyko zostania długoterminowym pacjentem jakiegoś znanego terapeuty czy innego doradcy od tego „jak żyć”. A już całkiem poważnie, podwójne standardy nie są dobre dla naszego zdrowia. Powodują dysonans / rozdźwięk z którym trudno jest sobie poradzić. Gdy działamy w zgodzie z naszymi wartościami to, co robimy, wykonujemy chętniej. Gdy mamy dodatkowo wybór, wtedy bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, co robimy i nie trzeba nas do tego przymuszać.

Wartości w Collinsie

Wartości w naszej firmie są swego rodzaju drogowskazem. Katalogiem zasad, dzięki którym firma realizuje swoją misję i jest w stanie utrzymywać wyznaczony kierunek pomimo pojawiających się przeciwności.

Wartości mamy pięć:  zaufanie, uczciwość, szacunek, doskonałość i innowacyjność. Pierwsze trzy to są te same elementy które wpajali mi moi rodzice, i te które przekazuję również mojej córce. Dwie kolejne towarzyszyły mi od kiedy tylko poszłam do szkoły, rozpoczęłam życie zawodowe. Wszystkie towarzyszą mi do dzisiaj i mam nadzieję, że ze mną zostaną na zawsze. Wartości nie bolą, nie robią nam krzywdy – wręcz przeciwnie. To baza, podstawa, drogowskaz.

Życzę Wam i sobie, abyśmy nie zapominali o tych drogowskazach i byli dla siebie po prostu dobrzy.

Kaja Zielonka-Foryś

Zobacz także:

Translate »